Тут будуть розміщуватися важливі оголошення!

Життя без CУБів: які зміни очікують на черкащан

Житлове законодавство, ОСББ, комунальні послуги і тарифи, субсидії ...
Повідомлення
Автор
Аватар користувача
admin
Администратор
Повідомлень: 54
З нами з: 15 січня 2010 15:59
Пол: Мужской
Дякував (ла): 7 рази
Подякували: 2 рази
Контактна інформація:

Життя без CУБів: які зміни очікують на черкащан

#1 Повідомлення admin » 01 червня 2016 19:02

Зображення

Чи знаєте ви, що мають зробити власники квартир до 1 липня 2016? Їм потрібно визначитись, кому ж вони платити за житлово-комунальні послуги, адже так звані ЖЕКи – ліквідовуютть. Свій вибір мають зробити мешканці 80% багатоповерхових будинків країни. У решти вже є ОСББ.

«Громадське ТБ:Черкаси» розпочинає цикл сюжетів про комунальний вибір. У першому випуску ми поговоримо про реформу житлово-комунального господарства. Які ж зміни очікують на людей вже у середині літа?

У багатоповерхівці на Святомакаріївській, 123 відбуваються установчі збори мешканців будинку. Вони саме голосують за створення у своєму домі ОСББ «Каштан». Ініціаторка Світлана Конова каже, що ідея вийти з-під впливу СУБу та утворити об’єднання співвласників виникла близько двох місяців тому. Жінка зізнається, що найскладніше було переконувати пенсіонерів:

– Особливо люди похилого віку тримаються за ЖЕКи і думають, що тільки ЖЕКи будуть щось робити. А в усьому іншому – в якихось оновленнях – їх важко переконати. Пенсіонери не вірять у те, що підніматимуться тарифи, якщо хтось прийде зі сторони – з мерії когось поставлять, наприклад, – розповідає Світлана Володимирівна. – Вони не розуміють того, що ми самі будемо встановлювати такий тариф, який необхідний нашому будинку, і що ми самі будемо керувати нашими грошима.

Новий закон про ОСББ. Що він означає?

Відповідно до закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» жителі багатоповерхівок мають обрати спосіб управління своїм будинком. Якщо до 1 липня 2016 року вони цього не зроблять, тоді управителя зможе назначити міська влада. Вона має провести відкритий конкурс, у результаті якого й обиратиме керуючу компанію.

Головний спеціаліст відділу сприяння ОСББ Черкаської міської ради Юрій Кучеренко:

– Багато хто трохи неадекватно трактує цей закон і говорить про те, що прийдуть якісь “захоплювачі”… але хіба СУБи – це захоплювачі? По суті вони будуть і надалі обслуговувати будинки, нічого страшного не станеться. Єдине, що змінюється – з’являється поняття конкурсу, тобто цей процес має бути більш відкритим, але його умов Кабмін ще не надав, – говорить Юрій Олександрович. – Звісно, по самій суті управитель і власник мають конфлікт інтересів, адже один прагне заробити, а інший – зекономити. Цей конфлікт вирішується через створення ОСББ.

Отже, які шляхи дій у вас є, якщо ви живете у багатоквартирному будинку?

1. Ви можете створити ОСББ та самостійно управляти своїм будинком.
2. Ви можете створити ОСББ та найняти керуючу компанію.
3. Ви можете без створення ОСББ обрати управителя, провівши загальні збори. На них мають прийти й проголосувати щонайменше 70% мешканців будинку.

Коли ОСББ самостійно обслуговує будинок

Якщо ви створили ОСББ та вирішили самостійно управляти будинком, РЕУ мають вам передати всю документацію на будинок. Тепер ви – повноцінні власники своєї багатоповерхівки та можете самостійно вирішувати, куди ж направляти кошти та що слід відремонтувати у будинку насамперед. Голова правління ОСББ «Прометей» Володимир Понура, який вже 14 років керує будинком, розповідає, що люди змінюють своє ставлення до житла, коли збільшується відповідальність:

– Вони вже розуміють, що це їхні гроші, що це їхня кишеня, їхній дохід. І обов’язково, коли ми обговорюємо підняття тарифу, то одразу ж питають: а на що, куди, скільки, і де ж ти дінеш гроші? Оце їх дуже цікавить.

Коли ОСББ наймає управителя


Якщо ви створили ОСББ, вам не обов’язково самостійно обслуговувати будинок. Ви можете найняти управителя та делегувати йому усі повноваження, як це зробили жителі в ОСББ «Каштан»:

– У нашому будинку майже половина – квартиранти, половина – пенсіонерів, у нас молоді практично немає. А навіть ті, хто є, починають шукати відмовки, мовляв, ми зайняті і таке інше, – говорить ініціаторка створення ОСББ «Каштан» Світлана Конова. – Люди трохи бояться. Але ж все одно ми самі будемо управляти будинком, просто управитель нам буде допомагати й підказувати, в яку сторону краще рухатися.

Якщо місто назначить управителя, що це означатиме?

У разі, коли ви не захотіли створювати ОСББ, міська влада може на власний розсуд назначити того, хто обслуговуватиме ваш будинок. У міськраді заспокоюють: все залишиться так само, як і було до цього. Тобто СУБи залишаться, але вже в новій “обгортці”. Однак голова правління ГС «Асоціація голів ОСББ та ЖБК «На варті» Володимир Друмашкозастерігає, що з першого липня зміни все ж відбудуться, і для багатьох – не на краще:

– Для людей це виглядатиме так: одного дня їм прийде договір на 1 рік, де будуть розписані всі умови і новий тариф. А він, відповідно до закону, має бути не нижчим за економічно обґрунтований. Тобто немає заборони піднімати тарифи, а є заборона ставити менші. Це означає, що тарифи поповзуть угору, – пояснює Володимир Друмашко. – Людей лякають тим, що вони після 1 липня не зможуть створити ОСББ. Це не так. Вони зможуть його створити, але не зможуть взяти на себе обслуговування будинку та розірвати договір із назначеним управителем раніше, ніж це передбачено законом.
У такій ситуації Володимир радить уважно читати текст угоди та змінювати її умови, якщо буде така можливість.

Управлінські компанії. Що це таке?

Що ж це за управлінські компанії, які візьмуть на себе управління багатоповерхівками? Звідки вони з’явилися та чого можна очікувати від їхньої роботи? Світлана Конова пояснює, що керуючі компанії – це ті самі ЖЕКи, тільки реорганізовані та перейменовані:

– Наскільки мені відомо, їх уже в місті багато з’являється. Але ж вони знову-таки проводитимуть свої тендери, будуть заводити своїх постачальників, як і раніше.

Володимир Друмашко говорить, що цей ринок у місті поки слабко розвинений, із малою конкуренцією. До того ж є спроби його монополізувати, а це може негативно позначитися на якості послуг:

– Наразі немає управлінських компаній, у яких є якась історія, вони зараз майже усі – новостворені. Так, зараз Митницю обслуговує «КІТ-3», також з’явилась компанія Андрія Бортніка «Нова якість», також інші представники нинішньої і колишньої влади намагаються втиснутися у цей ринок, – розповідає Володимир Друмашко. – До всіх цих управлінських компаній треба ставитися з обережністю та закладати в договори серйозні важелі контролю, щоб можна було завжди розірвати договір, якщо виконується щось не так.

Самостійне управління vs наймані компанії

Отже, як визначатися, кому довірити свій будинок? Досвідчені управлінці ОСББ говорять, що самостійно організовувати обслуговування будинку вигідно, якщо у багатоповерхівці більш, ніж 200 квартир. Або ж вам потрібно об’єднуватись в асоціацію із сусідніми ОСББ. Мешканцям невеликих будинків є сенс наймати керуючу компанію. Однак тут також виникає проблема – порядних компаній у цій сфері поки що дуже мало. Голова правління ОСББ «Прометей» Володимир Понура каже, що довіра – запорука успішного життя в багатоповерхівці:

– Люди, створивши ОСББ, уже погоджуються взяти відповідальність за свій будинок. Отже, вони не будуть діяти проти своїх інтересів. І якщо керівник ОСББ перетвориться на негідника, вони мають на нього вплив – можуть переобрати іншого, наприклад. Якщо ж вам чиновники прислали свого управителя, який є механізм впливу на нього? Ніякого. Якщо немає прямої дії та прямої зацікавленості людини, завжди виникатимуть недовіра і проблеми. У нашому ОСББ також можуть виникати проблеми, але їх легко вирішити через прямий вплив людей на голову свого ОСББ.

Повернутись до “Загальні теми”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: 1 і 0 гість